search
top

Sunexpress Kabin Memuru Mülakatları

Mülakat boyunca ne gibi tuhaflıklar oldu? Artık Sunexpress’i tercih eder miyim? sanırım artık hiç bir havayolu şirketine güvenim kalmadı.

İstanbul Bayan Kabin Memuru Mülakatları 15 Mart günü ByOtel (Kozyatağı) ‘de gerçekleştirildi *. İlk olarak yaklaşık 50 kişi bir salona alındı ve kısaca kabin memuru pozisyonunun avantajlarından bahsedildi. Tabiki de ilk olarak maaş ve havayollarında çalışmanın getirdiği indirimlerden bahsettiler. “Paranın yanında başka birşey de yok” demediler ama sunumu bitirdiler :) Oturduğunuz yerde 100 soruluk ingilizce sınavına giriyorsunuz. Almanca yan dil olarak tercih ediliyor eğer ki İngilizce sınavından 50′yi geçerseniz Almanca’dan da girdiğiniz sınav ile ingilizce sınavının ortalaması alınıyor. Bu ortalama da 60. Bu uygulama Almanca’yı ilk yabancı dil olarak bilenler için gayet güzel. Ancak benim anlamadığım, (tuhaf:1) neden sadece ingilizce bilenlere de 50 alın yeter gibi bir uygulama yaptılar?! İngilizce sınavı hiç profesyonel değildi. Yanlış soruların olması bir tarafa sanki kelime kelime türkçeden ingilizceye çevirmişler gibi “lost in translation” vakasıydı. İngilizce seviyesi intermediate olanların çok rahat geçebileceği bir sınav.

Sınav sonuçları sınav bitiminden bir 10-15 dakika sonra açıklandı. Herkesin ne aldığı tek tek söylendi komik oldu bence. Ayşe sen 10 aldın otur kızım bir dahakine daha iyi çalış şeklindeydi. 50 ve üzeri olanlar aynı odaya geri alındı, oturduk bekledik. Bu arada eğer ki 50 aldıysanız ingilizce sınavından o zaman 3 insan kaynakları uzmanından birine adını yazdırıyorsun. Bu adını yazdıranların bahanesi “Ben 50 aldım sınavdan ama aslında benim grammerim değil speaking’im kuvvetli” diyenler . Bu da klasik (tuhaf:2) aman torpillileri ilk elemede göndermeyelim vakası diye düşünüyorum. 

Gelelim 2. ve en komik eleme kriteri, boy-kilo durumları. Sizi küçük bir odaya alıyorlar. 2 insan kaynakları yanınızda duruyor. Sadece 3′nüz varsınız ve orada neler dönüyor başka kimse bilmiyor (tuhaf:3). Hani olur ya kafana taaaakk diye inen boy ölçerler (Askeriyede bile daha iyileri vardır) işte boyunu ölçmek için öyle bir taş devri aygıtı kullanıyorlar. Kilo için de kalibresi var mı yokmu bilemediğimiz bir kilo ölçer neyseki bu dijitaldi. Boy : 1.60 – 1.80 m arası , kilo da indexe göre bir oranda olmalı.

Kilo konusunda naparsınız bilmiyorum ama boy için çeşitli hileler vardır. Misal, çorabınızın altına tabanlık yerleştirirseniz boyunuzu 2-3 cm arttırmanız mümkün.

Mülakatın bu kısmını geçemeyenler direk eleniyorlar. Madem bu kısımda katı kurallar var o zaman en başta ingilizce sınavından önce boy-kilo ölçümü yapmaları daha mantıklı. Ancak (tuhaf:4) o küçük odada ne olduğunu kimse bilmiyor halen!! Zaten sınav sonuçlarını da aynı insan kaynakları okuyor, hani bu işi bilgisayarla halletseler hiç insanın kafasında soru işareti kalmaz. 

Velasıl boy-kilo’dan sonra asıl sözlü mülakat başlıyor ve piskoloji görüşmesinden sonra 1-2 hafta içinde sizi arıyorlar.

Sonuç olarak, bunca tuhaflıktan sonra (en azından göstere göstere yapılmasa daha uygun olurdu) seçilenler arasında : ingilizce sınavından sadece 50 alan, boyu 1.60′dan kısa veya 1.80′den uzun olan, aynı zamanda hayatında daha 1 kere bile uçağa binmemiş (şahsen tanıştım) biri kabin memuru pozisyonuna seçilebilir. Bu ülkede herşey olur…

* : ByOtel’e nasıl gidilir?

Buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Metro’yu tercih etmenizi öneririm çünkü hemen Kozyatağı metro çıkışının dibinde (50 m).

  

Yorumlar

Esas Kiz diyor ki:

ne oldu mülakatın?

Esas Kiz diyor ki:

bu işte geleceğin başkalarının parmakların ucunda. sen istediğin kadar hırsınla, yeteneğinle diğerlerinden üstte ol farketmiyor. ama parası güzel olan bir iş ki zaten bir mühendis olarak 1500 liraya çalışacağıma buraya girerim daha iyi demiştim

Esas Kiz diyor ki:

İngilizce yazılı sınavı gerçekten çok kolay, intermediate seviyesi gayet kolay geçer. sözlü olarak seni mülakata sokanlardan ingilizcen daha iyidir diyebilirim.

Esas Kiz diyor ki:

Çünkü konu ingilizce seviyen değil. Sınavı geçemesen bile benim speaking im kuvvetli beni mulakata sokun diyebiliyorsun. Ama eğer renkli kalemle (torpilin rengi diyelim) işaretli ellerinde cv’in yoksa istersen ana dilin gibi ingilizce bil farketmiyor.

top